1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Vyplatí se domácí chov slepic? Projděte si s námi náklady i příjmy

Vyplatí se domácí chov slepic? Projděte si s námi náklady i příjmy

slepicky na_pastveChov slepic doma se stal populárním koníčkem mnoha rodin. Kromě radosti z vlastní produkce čerstvých vajíček a možnosti sledovat zvířata v jejich přirozeném prostředí je důležité zvážit i ekonomickou stránku věci. Kolik vás bude stát zřízení a udržování kurníku? A má smysl prodávat nadbytečná vajíčka či drůbež? Pojďme se na to podívat blíže.

1. Výdaje spojené se slepičkami: Krmivo, očkování a další náklady

chov slepicekKrmivo: Cena krmiva pro slepice se liší podle typu, značky a místa nákupu. Pro dospělou slepici se odvíjí náklady na krmivo od toho, zda dáváte klasické krmivo, bio krmivo či kombinujete s kuchyňskými zbytky. Pro kuřice, od kterých očekáváte vysokou snůšku, je nutné zajistit jen velmi kvalitní krmivo!

Očkování a léčba: Očkování slepic je důležité pro prevenci různých nemocí. Náklady na očkování nepřesahují pár stokorun ročně. K tomu je potřeba připočítat potenciální náklady na léčbu, pokud by slepice onemocněly. Zvažte zdravotní rizika ve vašem chovu a podle toho se zařiďte.

Další náklady: V průběhu roku mohou vzniknout další výdaje na věci jako hobliny, dezinfekci, doplňky stravy nebo vitamíny.

2. Prodej vajíček a drůbeže

chicken-eggs-4212132 1920Pokud vaše slepice produkují více vajec, než kolik můžete spotřebovat, můžete zahájit jejich prodej. Cena za domácí vajíčka se může pohybovat kolem 5-10 Kč za kus v závislosti na lokalitě a kvalitě. Zdravá správně živená slepička je schopná snést až 300 vajec za rok. Zájem o domácí vajíčka je všeobecně enormní.

3. Náklady na zřízení a údržbu kurníku

slepice a_kurnikZřízení kurníku: Pokud si kurník postavíte sami, cena materiálu závisí na zdroji, který máte. Zejména na venkově je možné sehnat jakékoliv konstrukční prvky za minimální cenu. Naopak hotový kurník zakoupený v obchodě může stát od 5 000 Kč do 20 000 Kč. Někdy i více.

Údržba kurníku: Roční náklady na údržbu mohou zahrnovat výměnu hoblin, opravy, dezinfekci a další potřeby. Těžko odhadnout konkrétní částku, ale může se pohybovat v řádech několik set korun ročně.

Závěrem – ve správných rukou může chov vynášet, hlavní je však radost

Chov slepic doma může být nejen zábavný, ale i ekonomicky výhodný, pokud je správně řízen. Je důležité důkladně zvážit všechny náklady a výnosy, abyste mohli co nejvíce získat z vašeho chovu. Finanční stránka věci však nepředčí tu radost celé rodiny ze slepiček a zase o něco více přírodního prostředí kolem vás. Slepičky umí být plnohodnotnými mazlíčky. Vajíčka od nich jsou navíc velmi zdravá superpotravina.

Mohlo by vás také zajímat