1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady

Chovatelské rady

Chov pekingské kachny

pekingska-kachnaChystáte se chovat kachny, ale nevíte, jaké plemeno vybrat? S kachnou pekingskou určitě neuděláte chybu. Toto plemeno bylo vyšlechtěno v 70. let 19. století v USA spojením původních čínských a elsberstkých kachen a díky svému vynikajícímu masu, bezproblémovému chovu a velmi rychlému růstu je jedním z nejrozšířenějších a hospodářsky nejvýznamnějších plemen.

Číst více...

Seznamte se: Perlička kropenatá

guinea-fowl-1474767 1920Perlička kropenatá patří mezi méně často chovanou drůbež. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, možná vás její mimořádné vlastnosti či exotický vzhled natolik okouzlí, že si několik perliček pořídíte.

Jsou sice trochu plaché, ale jsou výborné pomocnice v zahradě, nic nerozhrabávají a navíc dokážou zastat i funkci hlídacího psa. Zkrátka ideální drůbež. Přesto není vhodná úplně pro každého...

Číst více...

Jak má vypadat správný kurník?

chicken-918418 1920Spousta domácností se dnes vrací k chovu slepic. Důvodem nejsou ani tak narůstající ceny vajíček, jako spíš rozhodnutí jíst kvalitní potraviny.

Pokud i vy patříte mezi budoucí chovatele, nezapomeňte na jednu důležitou věc: investici do vyhovujícího chovatelského zařízení. Prostorný a dobře vybavený kurník je totiž základem pro to, aby byly vaše slepičky spokojené a dávaly vám ta nejlepší vajíčka.

Číst více...

Chcete více vajíček té nejlepší kvality? Dopřejte slepičkám tyto dobrůtky!

chicken-4151637 1920Aby vaše slepice snášely co nejvíce kvalitních vajíček, dopřávejte jim pravidelně přírodní doplňky stravy, zejména ty s vysokým obsahem proteinu a vápníku. Nejen, že si potom budete moct pochutnávat na vajíčkách úžasné chuti, ale navíc svým slepičkám uděláte velkou radost. Každý si občas potřebujeme do něčeho zobnout. :)

Číst více...

Kanibalismus u slepic (oklovávání peří)

mai-moeslund-uYOJlcqDHgI-unsplashKanibalismus u slepic je vážná věc, které se poměrně těžko zbavuje.

Začíná oštipováním peří (zejména v okolí hlavy, kostrče, beder a kloaky), které se ale často zvrhne v kanibalismus. O něm začínáme mluvit ve chvíli, kdy se na kůži a peří napadené slepice objeví krev. Ta navíc obvykle přiláká i další členky hejna a vše může skončit tragicky.

Podívejme se proto v prvé řadě na to, jak se kanibalismu vyhnout.

Číst více...

"Tipce" neboli "žabky" u vodní drůbeže

duckling-2759590 1920Zejména u mladých káčat a housat se mohou vyskytnout tzv. "tipce" neboli "žabky". Jedná se o nadměrné rohovatění epitelu jazyka, které mláďata dokáže velmi potrápit. Většinou začnou být pomalá, nakrčená, přestanou žrát a mají zarudlý jazyk.

Jak tomuto nepříjemnému onemocnění předejít?

Číst více...

Výskyt čmelíků a roztočů v kurnících

daniel-tuttle-BPGPk n7rkc-unsplashČmelíci kuří jsou drobní roztoči s noční aktivitou, kteří se živí sáním krve slepic (ale i jiné drůbeže) a mohou být přenašeči mnohých nemocí (např. salmonelózy).

Přes den se čmelíci skrývají v prasklinách a skulinách a v noci potom napadají slepice. A jak poznáte, že vaše slepice napadli čmelíci?

Číst více...