1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Výběh pro drůbež je nezbytný pro zdravý a šťastný chov

Výběh pro drůbež je nezbytný pro zdravý a šťastný chov

vybeh pro_slepiceVýběh pro drůbež je jedním z nejdůležitějších prvků při chovu slepic i jiné drůbeže. Důvodů je hned několik. Výběh umožňuje drůbeži pohyb, je důležitý pro její zdraví a kondici. Také jí umožňuje pastvu, přirozený způsob stravování, kdy si například slepice mohou vybírat různé druhy semen, žáby, hmyz, pavouky, ještěrky a mnoho dalšího.

U slepic se správná výživa z pastvy pozitivně odráží na kvalitě jejich vajec a peří. Navíc, slepice jsou bytosti sociální, které potřebují společnost a prostor pro interakci. Výběh jim také umožňuje průzkum a objevování nových věcí, což je pro ně stimulující a obohacující.

Zásadní je velikost výběhu

slepice ve_vybehuPrvní věc, kterou je třeba zvážit, je velikost výběhu. Obecně platí, že čím více prostoru slepice nebo jiná drůbež mají, tím jsou šťastnější. Pro základní orientaci se doporučují minimálně 3 až 4 metry čtvereční na jednu slepici.

Pokud máte kuřice, budou potřebovat ještě více prostoru, aby se mohly volně pohybovat, prospívat a vyrůstat. Pokud mají slepice dostatek prostoru, sníží se i riziko nemocí a agresivního chování. Tato fakta platí i pro další drůbež. V zásadě se řiďte tou nejdůležitější radou – poskytněte drůbeži co největší výběh, jak jen je to možné.

Samotný charakter výběhu

bezpecny plot_pro_chov_drubezeDruhá věc, na kterou bychom měli myslet, jsou charakter a povaha výběhu. Výběh by měl být bezpečný a dobře chráněný proti predátorům. Doporučujeme ohradit výběh drátěným plotem, který musí být dostatečně vysoký, aby slepice nemohly přeletět. Do výběhu je možné umístit písek nebo drcený kámen pro lepší hygienu. Nezapomeňte, že predátoři se zkusí i podhrabat.

Stromy a keře - stín a ochrana

drubez pod_stromyVýběh by měl obsahovat i nějaké stromy nebo keře, které poskytují stín a úkryt. Slepice si rády hrají a skrývají se, což jim keře a stromy umožňují. Pod stromy je i v horkých dnech příjemně. Velké horko má negativní vliv na snášku, takže stromy silně doporučujeme. Keře a stromy také poskytují úkryt před predátory ze vzduchu. Stromy a keře navíc přitahují více přirozené potravy.

Chov drůbeže, zejména slepic a kuřic, může být velmi obohacující zážitek. Pokud slepicím, husám, kachnám, perličkám, krůtám atd. poskytnete kromě kurníku a vyvážené stravy i správně navržený výběh, který zohledňuje jejich potřeby a přirozené chování, budou šťastné, zdravé a produktivní.