1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Pořiďte si vlastní chov slepic. Za vajíčka ušetříte polovinu

Pořiďte si vlastní chov slepic. Za vajíčka ušetříte polovinu

cerstva vejce_od_vlastnich_slepicVlastní chov slepic je skvělým způsobem, jak si zajistit čerstvá vejce a zároveň ušetřit peníze. Při vlastním chovu lze momentálně ušetřit až polovinu z ceny vajec v obchodech. A brzy to asi bude ještě více, protože vzestup cen je neutěšený. V tomto článku se podíváme na několik důvodů, proč si nový vlastní chov pořídit.

 

Začátky chovu slepic mohou být obtížné, ale jsou to jen krátkodobé výzvy, pak se chov rychle stabilizuje. Drůbež je poměrně nenáročná a lze ji chovat i v menším prostoru. K tomu jsou dále zapotřebí kvalitní krmivo, pitná voda a zabezpečení proti predátorům. Je důležité dbát na čistotu prostředí, ve kterém slepice žijí, a zajistit jim dostatečný výběh, ideálně přírodního charakteru.

Největší výhody vlastního chovu slepic

sber vajec_ve_vlastnim_chovu_slepicVýhodou vlastního chovu je především to, že máte zajištěn přísun čerstvých a kvalitních vajec. Vejce z vlastního chovu jsou čerstvá a mají výrazně lepší chuť než ta kupovaná v obchodě. Zároveň můžete ovlivnit i kvalitu výživy, kterou slepice dostávají, a tím i kvalitu vajec. Pokud se rozhodnete pro biologický chov, můžete si být jisti, že vaše slepice nebyly vystaveny žádným chemikáliím nebo antibiotikům.

Další výhodou je samozřejmě finanční úspora. Cena vajec se v obchodě pohybuje v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou cena krmiva, poptávka a nabídka, sezónnost, inflace atd. Vlastní chov slepic vám umožní ušetřit až polovinu z ceny kupovaných vejcí. Samozřejmě je nutné počítat s počáteční investicí na koupi slepic, stavbu kurníku, vytýčení výběhu a zajištění potřebného vybavení a krmiva.

drubez na_pastveTyto náklady se však rychle vrátí a poté se můžete těšit z úspor. Pokud to navíc myslíte s chovem vážně do budoucna, za pár let ušetříte mnoho. Přebytek vejcí můžete distribuovat po rodině, známých, příbuzných, přátelích. Řečí čísel se lze dostat i pod 3 koruny za vejce u vlastního chovu. To už je v obchodech utopie a obvykle tam vídáte spíš dvojnásobek a čeká nás asi i trojnásobek.

Kromě finančních a kvalitativních výhod je chov slepic i skvělou zábavou a relaxací. Starání se o zvířata a pozorování jejich chování je velmi uklidňující. Chov slepic může být i skvělou aktivitou pro celou rodinu, při které se hlavně děti něco naučí a zase o něco lépe poznají okolní svět. V dnešní moderní přetechnizované době je chov slepic úžasný únik z denní rutiny. Nyní je ideální doba, kdy s chovem začít. Využijte jaro na založení nového chovu.