1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Pořiďte si vlastní chov slepic. Za vajíčka ušetříte polovinu

Pořiďte si vlastní chov slepic. Za vajíčka ušetříte polovinu

cerstva vejce_od_vlastnich_slepicVlastní chov slepic je skvělým způsobem, jak si zajistit čerstvá vejce a zároveň ušetřit peníze. Při vlastním chovu lze momentálně ušetřit až polovinu z ceny vajec v obchodech. A brzy to asi bude ještě více, protože vzestup cen je neutěšený. V tomto článku se podíváme na několik důvodů, proč si nový vlastní chov pořídit.

 

Začátky chovu kuřic a slepic mohou být obtížné, ale jsou to jen krátkodobé výzvy, pak se chov rychle stabilizuje. Drůbež je poměrně nenáročná a lze ji chovat i v menším prostoru. K tomu jsou dále zapotřebí kvalitní krmivo, pitná voda a zabezpečení proti predátorům. Je důležité dbát na čistotu prostředí, ve kterém slepice žijí, a zajistit jim dostatečný výběh, ideálně přírodního charakteru.

Největší výhody vlastního chovu slepic

sber vajec_ve_vlastnim_chovu_slepicVýhodou vlastního chovu je především to, že máte zajištěn přísun čerstvých a kvalitních vajec. Vejce z vlastního chovu jsou čerstvá a mají výrazně lepší chuť než ta kupovaná v obchodě. Zároveň můžete ovlivnit i kvalitu výživy, kterou slepice dostávají, a tím i kvalitu vajec. Pokud se rozhodnete pro biologický chov, můžete si být jisti, že vaše slepice nebyly vystaveny žádným chemikáliím nebo antibiotikům.

Další výhodou je samozřejmě finanční úspora. Cena vajec se v obchodě pohybuje v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou cena krmiva, poptávka a nabídka, sezónnost, inflace atd. Vlastní chov slepic vám umožní ušetřit až polovinu z ceny kupovaných vejcí. Samozřejmě je nutné počítat s počáteční investicí na koupi slepic, stavbu kurníku, vytýčení výběhu a zajištění potřebného vybavení a krmiva.

drubez na_pastveTyto náklady se však rychle vrátí a poté se můžete těšit z úspor. Pokud to navíc myslíte s chovem vážně do budoucna, za pár let ušetříte mnoho. Přebytek vejcí můžete distribuovat po rodině, známých, příbuzných, přátelích. Řečí čísel se lze dostat i pod 3 koruny za vejce u vlastního chovu. To už je v obchodech utopie a obvykle tam vídáte spíš dvojnásobek a čeká nás asi i trojnásobek.

Kromě finančních a kvalitativních výhod je chov slepic i skvělou zábavou a relaxací. Starání se o zvířata a pozorování jejich chování je velmi uklidňující. Chov slepic může být i skvělou aktivitou pro celou rodinu, při které se hlavně děti něco naučí a zase o něco lépe poznají okolní svět. V dnešní moderní přetechnizované době je chov slepic úžasný únik z denní rutiny. Nyní je ideální doba, kdy s chovem začít. Využijte jaro na založení nového chovu.