1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Slepičí vejce - nejen nutriční zázrak

Slepičí vejce - nejen nutriční zázrak

Časté pokrmy z vajec - vejce jako nutriční zázrakSlepičí vejce jsou jedním z nejvšestrannějších a nejvíce ceněných produktů v zemědělství. Pro drobné chovatele představují nejen zdroj výživné potravy, ale i možnost přivýdělku nebo základnu pro rozšíření chovu. Vejce jsou nejen v kuchyni nezbytná, ale také hrají klíčovou roli v potravinářském průmyslu obecně. Tento článek vás provede fascinujícím světem slepičích vajec, od jejich historie po nutriční hodnotu a význam pro drobné chovatele.

Historie slepičích vajec

nutricni zázrak_vejceDomestikace slepic sahá tisíce let do minulosti, kdy lidé poprvé ocenili nejen maso těchto ptáků, ale i jejich schopnost pravidelně snášet vejce. Historie vajec jako potraviny je stejně bohatá a pestrá jako počet kultur, které je využívaly. Od starověkého Egypta přes římské impérium až po středověkou Evropu - vejce byla vždy ceněná nejen pro svou výživovou hodnotu, ale i pro svou symboliku plodnosti a obnovy. Dnes jsou vejce základním kamenem mnoha kulinářských tradic po celém světě.

Význam slepičích vajec pro potravinářství

Ve světě potravinářství mají vejce nepostradatelnou roli. Slouží jako emulgátory v majonéze, zahušťovadla v pečivu a klíčová složka v těstech a těstovinách. Jejich flexibilita a nutriční hodnota je činí nezbytnými v kuchyni. Pro drobné chovatele představují vejce cenný produkt, který lze použít doma nebo prodejem přispět k rodinnému rozpočtu.

Snáška a produkce vajec

domaci vejceProdukci vajec ovlivňují plemeno slepice, věk, strava a podmínky chovu. Některá plemena jsou známá svou vysokou snáškou. V naší nabídce jde třeba o kuřice bílé, kuřice sussexové, kuřice červené nebo kuřice Dominant Modrý. Drobní chovatelé mohou zvýšit produkci vajec tím, že zajistí slepicím dostatek světla, čerstvé vody a kvalitní krmivo bohaté na proteiny a vápník.

Vitamíny a minerály ve vejci

Vejce jsou nutriční bomby. Obsahují vitamíny A, D, E, K, řadu vitamínů B, včetně životně důležitého B12, a minerály, jako jsou železo, fosfor a selen. Jsou také jedním z mála potravinových zdrojů cholinu, který je důležitý pro správnou funkci všech buněk.

Konzumace vajec a zdraví

Vejce dlouho provázela kontroverze týkající se cholesterolu, ale nedávné studie ukazují, že pro většinu lidí nezvyšují riziko srdečních chorob. Ve skutečnosti mohou být vejce prospěšná díky vysokému obsahu nutričně důležitých látek. Jsou považována za „kompletní“ zdroj bílkovin, protože obsahují všech devět esenciálních aminokyselin.

Závěr a doporučení pro chovatele

vejce jako_suroviny_v_kuchyniSlepičí vejce nabízejí mnoho výhod, a to jak z hlediska nutriční hodnoty, tak ekonomického přínosu pro drobné chovatele. Pečlivým výběrem plemen, správnou péčí a vhodným krmivem lze maximalizovat produkci vajec a zároveň zajistit zdraví a pohodu vašich slepic. Vejce nejsou jen základním stavebním kamenem mnoha jídel, ale také symbolizují obnovu, plodnost a nekonečné možnosti v kuchyni.

Největší výhody konzumace vajec

  • vysoký obsah kvalitních proteinů
  • bohatý zdroj vitamínů, včetně A, D, E, K a komplexu B
  • obsahují esenciální minerály, jako je železo, zinek a selen
  • přírodní zdroj antioxidantů, včetně luteinu a zeaxanthinu
  • podpora zdraví mozku díky vysokému obsahu cholinu
  • může přispět k lepšímu zdraví srdce
  • posilují imunitní systém
Objednejte si kuřice ještě dnes a založte si svůj vlastní chov slepic.

Další zajímavé články o vejcích

Ale i rady, když se něco nedaří