1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Začínáme s chovem kachen. Rady pro začátečníky

Začínáme s chovem kachen. Rady pro začátečníky

pekin-duck-3558726 1920Plánujete chovat kachny, ale nemáte ponětí, co všechno je třeba? Náš přehled pro začátečníky v chovu kachen vám nabízí informace o tom, jaká plemena kachen můžete chovat, kolik jich dokážete zvládnout zaopatřit a čím je ideálně krmit. Naším cílem je nejen usnadnit vám náročné a nejisté začátky, ale také vám pomoci při rozhodování, zda je chov kachen pro vás ten pravý.

 

Lidé chovají kachny z různých důvodů - jako domácí mazlíčky pro radost, pro produkci masa, vajec, peří nebo jako zvířecí ozdobu své zahrady a rybníka. Bez ohledu na důvod vašeho rozhodnutí se pustit do chovu kachen můžete jako začátečníci cítit určitou nejistotu ohledně toho, jak začít, co budete potřebovat a jak zajistit bezpečí vašich domácích kachen. V tomto případě je náš přehled informací přímo pro vás.

Jaký je důvod nebo účel vašeho chovu kachen?

duck-5387239 1920První krokem je vyjasnění, proč chcete chovat kachny. I když je chov kachen obecně považován za ne příliš složitý, a je tak vhodný i pro začátečníky, určitě vyžaduje čas a péči. Pokud se rozhodnete pro chov kachen kvůli masu, doporučujeme vybírat masitá plemena, ale mějte na paměti, že tyto kachny snáší méně vajec.

Jestliže je vaším hlavním cílem snáška vajec, zaměřte se na nosná plemena. Domácí kachna, kterou najdete na mnoha vesnických dvorech a zahradách, je velmi oblíbená. My vám nabízíme prodej kachny pekingské.

Na začátku chovu jen tak zlehka...

Jestliže si nejste jistí, zda budete schopni zvládnout péči o velké hejno kachen, není třeba se hned pustit do velkého chovu. Ve skupině kachen není nezbytně nutný kačer - kachny jsou totiž schopné se obejít i bez něj. Zvažte tedy, že začnete s menším počtem, třeba jen se čtyřmi kachnami, a postupně počet zvířat zvyšujte.

Travnatý výběh jako základ všeho

Kachny jsou všežravé, což znamená, že konzumují nejen zrnité krmivo, ale také hmyz. Rády si pochutnávají na broucích, žížalách a slimácích, což může pro některé chovatele představovat výhodu, neboť takto mohou v zahradě snížit počet škůdců. Pro udržení zdraví a vitality kachen je důležité, aby měly rozmanitou stravu a dostatek pohybu. Nechejte je tedy volně se pohybovat na trávníku, kde budou mít snadný přístup k přirozené i dodávané potravě.

Bezpečí pevného přístřešku nade vše

duck-5333682 1920Kachny potřebují mít k dispozici úkryt, kam se mohou schovat před nepříznivými povětrnostními podmínkami a kde mohou v noci bezpečně odpočívat. Pokud chcete chovat kachny kvůli produkci vajec, je nezbytné jim poskytnout vhodné prostředí, které jim umožní snášet vejce bez stresu.

Přístřešek můžete vystlat senem nebo slámou, aby kachny byly v teple. Tento kryt také poskytne ochranu proti nočním predátorům, jako jsou lišky. Kromě toho kachny nemají rády vítr, takže úkryt jim poskytne i tuto formu ochrany.

Výhradně kvalitní krmná směs

Pro udržení zdraví kachen je klíčové dodávat jim kvalitní krmivo, včetně obilí a kukuřičného šrotu. Krmné směsi obsahují všechny nezbytné vitamíny a látky, které kachny potřebují pro svůj zdravý vývoj a prospívání. Proto byste určitě neměli podceňovat význam správné výživy pro své hejno.

Někteří začátečníci by mohli předpokládat, že starý a namočený chleba je vhodnou stravou pro kachny. To však není pravda. Chleba ani jiné pečivo by nemělo být součástí kachní stravy. Tyto potraviny neobsahují dostatečnou nutriční hodnotu a mohou navíc poškodit trávicí systém kachen.

Zdravotní kondice hejna kachen

Navzdory vaší starostlivé péči se může stát, že kachny onemocní. Jednou z nejběžnějších nemocí je mor kachen, také známý jako herpesvirová enteritida, způsobený DNA virem, který se může šířit přímým i nepřímým kontaktem. Příznaky jsou obvykle hlenovitý výtok z očí, výtok z nosu a vodnatá stolice.

Nicméně nakažená kachna nemusí vykazovat žádné zvláštní příznaky a prvním projevem nemoci může být až náhlé uhynutí. Pro bezpečný chov kachen je základním předpokladem čistá voda, kvalitní krmení a suché prostředí v přístřešku.

Pokud jste rozhodnuti založit si nový chov kachen, držíme vám palce a rádi vám poradíme, jak se o své hejno starat.

Mohlo by vás dále zajímat