1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Chov pekingské kachny

Chov pekingské kachny

pekingska-kachnaChystáte se chovat kachny, ale nevíte, jaké plemeno vybrat? S kachnou pekingskou určitě neuděláte chybu. Toto plemeno bylo vyšlechtěno v 70. let 19. století v USA spojením původních čínských a elsberstkých kachen a díky svému vynikajícímu masu, bezproblémovému chovu a velmi rychlému růstu je jedním z nejrozšířenějších a hospodářsky nejvýznamnějších plemen.

Důležité je teplo

animal-574 1920Chov pekingských kachen není vůbec náročný, zvládne ho i úplný začátečník. Nejdůležitější je ujasnit si záměr, kvůli kterému si je pořizujete. Nejčastěji to bývá pro maso - tedy na výkrm. V tomto případě nebudete držet hejno po celý rok, ale jen po dobu nutnou na vykrmení.

Pro svoje kachničky s předstihem připravte vhodný kachník. Obvykle bývá ze dřeva a je velmi podobný psí boudě, jen jsou k němu přidělaná dvířka. V podstatě jde o jednoduchý přízemní prostor, kde mohou kachny bezpečně přenocovat a kde jim nebude zima na jejich nohy. Do kachníku vždy dejte suchou podestýlku, nejlépe slámu či hobliny, protože nejčastějším problémem u kachen je právě nastydnutí nohou.

Mladé pekingské kachny prodáváme ve stáří 1-3 týdny, kdy jsou velmi náchylné na prochladnutí a průvan. Zajistěte jim proto stabilní celodenní teplotu 25-30 °C a podle potřeby jim přitopte či přisviťte.

Vodní radovánky

pekingske-kachny-u-vodyChcete svým kachničkám udělat radost? Pořiďte jim nádrž či nádobu s vodou, kde si budou moct zaplavat a očistit se. Pokud máte na svém pozemku přírodní rybníček nebo potok, máte o starost méně. Jen neustále dohlížejte na to, aby voda byla čistá. U menších nádob doporučujeme každodenní výměnu. A nezpomeňte také zajistit, aby se kachnám z vody dobře vylézalo - můžete pro ně vytvořit například schůdky nebo žebřík. Vodní nádrž ale v žádném případě není nutností, jen zpestřením, takže pokud tuto možnost nemáte, nic se neděje.

Čím kachny pekingské krmit?

pekingska-kachna-jezirkoPro dobrý výkrm a rychlý růst doporučujeme kvalitní krmné směsi určené pro vodní drůbež. Kachny ale zužitkují prakticky cokoliv - od kuchyňských zbytků přes brambory až po zelené krmení. A určitě jim dopřejte i jadrné krmivo (pšeničný, ječný nebo kukuřičný šrot).

A nám nezbývá než popřát vašim kachničkám dobrou chuť a vám bezproblémový chov. :)