1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Slepičí hřebínek vám prozradí mnohé o zdraví

Slepičí hřebínek vám prozradí mnohé o zdraví

slepicky a_hrebinkyPojďte se s námi podívat na to, jak slepičí hřebínek informuje o zdraví slepičky, a to opravdu velmi dobře. Slepice neznají pocení, a proto regulují teplotu těla jinými způsoby. Jedním z nich je zrychlené dýchání s otevřeným zobákem, dalším je držení křídel dále od těla. Velkou roli v termoregulaci potom hrají právě hřebínky. Podle potřeby slepičky regulují teplotu těla oběma směry. Přes hřebínek teplo uvolňují, nebo naopak zadržují.

Slepice, které byly chovány k odolnosti v chladu, mají menší a kompaktnější hřebínky. Ale hřebínky mají i jinou funkci: jsou ukazatelem věku a pohlavní atraktivity. Mladé ptáky lze rozeznat podle malých a světlých hřebínků, zatímco slepičky v produktivním věku mají hřebínky červenější a větší. Kohouti se pyšní svými hřebínky a používají je k přilákání samic. Velký a červený hřebínek u kohouta signalizuje slepicím jeho sílu a zdraví. Podle hřebínku si můžete také všimnout, že je s jedincem něco v nepořádku.

Zdravý hřebínek vs. hřebínek nemocného jedince

Zdravý hřebínek je nejčastěji výrazně červený, má pružné, lesklé vlastnosti a je dostatečně velký. Naproti tomu nemocná slepička má hřebínek bledý, suchý, šupinatý a také zpravidla menší – scvrklý. Platí to pro dospělé jedince, protože kuřice má hřebínek zpočátku také bledý.

detail slepice_bileNamodralá či nafialovělá barva části hřebínku může signalizovat problémy s krevním oběhem, dýcháním či možné nachlazení. Tento příznak může naznačovat ale i závažnou nemoc. V některých krajních situacích může taková barva hřebínku svědčit o mrtvici, infarktu nebo cizím tělese v dýchacím traktu. Naopak příliš červený a teplý hřebínek může indikovat zvýšenou tělesnou teplotu. V zimě hrozí při větších mrazech omrzliny hřebínku – černá nebo hnědá barva okrajů hřebínku.

Další znaky a projevy hřebínku nemocné slepice

  • bělavý povrch – dermatomykóza
  • hnědé nebo černé body, flíčky – neštovice
  • bledý hřebínek – anémie, parazité, ale i běžné přehřívání slepičky nebo období přepeřování
  • převislý bledší hřebínek – slepička byla vyřazena z velkochovu, zde o nemoc nejde

slepice a_jeji_hrebinekPokud si všimnete nějakých změn a výše popsaných odchylek na hřebínku vaší slepičky či kohouta, znamená to, že s jedincem není něco v pořádku. Je dobré vypátrat další známky problému. K dalším možným varovným signálům patří například odlišný vzhled trusu, jako jsou průjem, neobvyklá barva či přítomnost parazitů.

Důležité je také sledovat vajíčka a jejich vzhled, ovšem je nezbytné zjistit, od které slepičky pochází. Pokud je nemoc již v pokročilejším stádiu, můžete si všimnout i změn v chování slepičky, jako je ztráta chuti k jídlu či zjevná skleslost.

Další zajímavé články o zdraví slepic