1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Chov a výkrm hus. Důležité chovatelské rady

Chov a výkrm hus. Důležité chovatelské rady

Hejno hus ve výběhuChov hus má v našich podmínkách několikasetletou tradici. Už v mnoha starých knížkách a pohádkách se dozvídáme o pasení, chovu a výkrmu hus. Přestože dnešní moderní svět kolem nás už změnil podmínky pro dříve tradiční chovy, v domácím prostředí si nadále můžete vděčný a úspěšný chov založit. K dispozici vám budou moderní technologie i lepší dostupnost všeho potřebného, například minerálních a vitamínových přísad pro správnou výživu hus.

 

Velké hejno hus v chovuVlastnosti masa hus

Husí maso je tradiční pochoutkou víceméně svátečního charakteru. Maso mladých hus také nachází široké konzumní uplatnění díky lehké stravitelnosti, docela nízkému obsahu tuku a atraktivním výživovým hodnotám. Díky efektivní výživě získávají husy jateční zralost ve věku kolem 10 měsíců a při hmotnosti kolem 4 kg. Zároveň mají malou vrstvu podkožního tuku. Pokud ale chcete založit chov jen pro radost, samozřejmě je to také jedna z možností.

Jak se pustit do chovu hus

Pokud chcete dosáhnout nejvyšší kvality a vitality svého chovu, musíte husám dopřát co nejlepší a největší výběhovou plochu a také svůj čas. Jednoduchá varianta založení chovu je každoroční nákup určitého počtu housat, která odchováte a vykrmíte. Založit si vlastní rozmnožovací stanici je varianta mnohem složitější. Nezapomeňte na kvalitní krmivo.

Husa a slepice ve společném výběhuPastevní výběh pro husy jako nejlepší varianta

Pokud dopřejete husám pastevní výběh co nejvíce podobný jejich přirozenému prostředí, umožníte jim realizovat i jejich nejpřirozenější instinkty, zejména obstarávání potravy pastvou. Jde o nenahraditelnou součást kvalitního chovu. Pohyb a pobyt na pastvě má příznivý vliv na vývin organismu, výborný zdravotní stav a odolnost proti nemocím.

Vodní výběh pro husy je rovněž nezbytný

Husa ve vodě, plave na hladiněKromě pastevního výběhu zabezpečte husám určitě i výběh vodní, který plní dvě nezastupitelné funkce. Jednak umožňuje péči o čistotu peří a jednak se jedná o vhodné prostředí pro páření hus. Pokud nemáte k dispozici přirozenou nebo přirozenému stavu blízkou vodní plochu, obstarejte husám bazének, který by měl být hluboký alespoň 40 cm a půdorysně by měl mít 1 x 1 m pro dvě husy.

Ochrana zdraví hus v domácím chovu

Dopřejte husám co nejlepší odchovné, chovné a výkrmové podmínky. Pokud budou husy ve výborné výživové kondici, dostane se jim i vysoká odolnost proti nepříznivým vlivům. Nejdůležitější body ochrany zdraví jsou prevence nemocí a komplikací, čistota a hygiena chovu a ochrana zdraví drůbeže před zavlečením infekčních onemocnění. Dopřejte svým husám to nejlepší, nešetřete na výživě a výbězích a váš chov bude ozdobou.