1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Krmení slepic v zimě, rady a doporučení

Krmení slepic v zimě, rady a doporučení

zimni chov_slepic_-_pozitivni_atmosferaA už je tu zima a také naše chovatelské rady přechází do zimního kabátu. Zima je dost náročné období pro chov slepic, proto je vhodné připomenout, jak se o slepičky v zimě starat a hlavně jak jim zajistit správné krmení. Zimy už naštěstí nejsou, co bývaly, a náročnost zazimování chovu není tak velká jako v minulosti. Kvalitní výrobky a technologie navíc práci usnadňují.

Nároky na krmivo jsou od kuřic a slepiček v zimě vyšší. Jedinci potřebují vyšší příjem energie, protože ji spotřebovávají na udržení správné tělní teploty. Procentuálně jde o navýšení potřeby krmiva asi o 10 %. Důležité je dopřát slepicím kvalitní potravu, nešetřit. Pokud nebude strava dostatečně hodnotná, podepíše se to na množství vajíček a zdravotním stavu jedinců.

chov slepic_v_zimeJak doplnit krmnou směs v zimě

Dávejte si záležet, aby každá krmná dávka obsahovala dostatek vitamínů, minerálních látek a bílkovin. Na přilepšenou je ideální kukuřice v krmné směsi, protože podporuje růst svalové tkáně a produkci vajec. Dalšími vhodnými doplňky zimní směsi jsou: kukuřičný škrob, slunečnicová semínka v malém množství, sušená vojtěška, sušené kopřivy, naklíčené obilí, luštěniny, zbytky nesoleného masa, vařené brambory, mrkev či eventuelně krmná řepa na dochucení směsi.

Aby byla skořápka vajec u nosnic dostatečně silná i v zimě, musí mít slepičky dostatečný příjem vápníku. Ten je možné do krmiva přidávat dodatečně. Možné je rozdrtit i skořápky jejich vlastních vajíček a přidávat je do krmení. Dobrým zdrojem vápníku jsou i rozemleté sušené kosti, ale musí být rozemleté na prášek. Množství podávaného vápníku je však třeba sledovat, aby nedošlo k problémům močových cest.

chov slepic_v_zime2Co slepičky určitě nesmějí

Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti. Vůbec by se jim nemělo podávat logicky smažené, solené a kořeněné jídlo.

Velkým rizikem jsou v zimě plesnivé potraviny v krmení. Na to dávejte velký pozor a krmivo neustále kontrolujte. Je vhodné kontrolovat už rovnou skladové zásoby. Složky krmiva musí být skladovány v suchu. Nedělejte si velké zásoby krmiva předem, radši průběžně doplňujte nové (čerstvé) zásoby.

chov slepicek_v_zimni_sezoneČistá a nezmrzlá voda

Samozřejmostí musí být neustálý přístup k čisté vodě, ta vám nesmí zmrznout. V kurníku obvykle nezmrzne, buďte však připraveni na všechny možnosti. Mohou přijít výjimečné mrazy, a pak je vodu udržet tekutou složitější. Používají se k tomu nahřívací podložky.


Přejeme klidnou zimu ve vašem kurníku a ať se chovu daří.

Pomalu se blíží zima a i naše chovatelské rady přechází do zimního kabátu. Zima je dost náročné období pro chov slepic, proto je vhodné připomenout, jak se o slepičky v zimě starat a hlavně jak jim zajistit správné krmení. Zimy už naštěstí nejsou, co bývaly, a náročnost zazimování chovu není tak velká jako v minulosti. Kvalitní výrobky a technologie navíc práci usnadňují.

               Nároky na krmivo jsou od kuřic a slepiček v zimě vyšší. Jedinci potřebují vyšší příjem energie, protože ji spotřebovávají na udržení správné tělní teploty. Procentuálně jde o navýšení potřeby krmiva asi o 10 %. Důležité je dopřát slepicím kvalitní potravu, nešetřit. Pokud nebude strava dostatečně hodnotná, podepíše se to na množství vajíček a zdravotním stavu jedinců.

Jak doplnit krmnou směs v zimě

               Dávejte si záležet, aby každá krmná dávka obsahovala dostatek vitamínů, minerálních látek a bílkovin. Na přilepšenou je ideální kukuřice v krmné směsi, protože podporuje růst svalové tkáně a produkci vajec. Dalšími vhodnými doplňky zimní směsi jsou: kukuřičný škrob, slunečnicová semínka v malém množství, sušená vojtěška, sušené kopřivy, naklíčené obilí, luštěniny, zbytky nesoleného masa, vařené brambory, mrkev či eventuelně krmná řepa na dochucení směsi.

               Aby byla skořápka vajec u nosnic dostatečně silná i v zimě, musí mít slepičky dostatečný příjem vápníku. Ten je možné do krmiva přidávat dodatečně. Možné je rozdrtit i skořápky jejich vlastních vajíček a přidávat je do krmení. Dobrým zdrojem vápníku jsou i rozemleté sušené kosti, ale musí být rozemleté na prášek. Množství podávaného vápníku je však třeba sledovat, aby nedošlo k problémům močových cest.

Co slepičky určitě nesmějí

               Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti. Vůbec by se jim nemělo podávat logicky smažené, solené a kořeněné jídlo.

               Velkým rizikem jsou v zimě plesnivé potraviny v krmení. Na to dávejte velký pozor a krmivo neustále kontrolujte. Je vhodné kontrolovat už rovnou skladové zásoby. Složky krmiva musí být skladovány v suchu. Nedělejte si velké zásoby krmiva předem, radši průběžně doplňujte nové (čerstvé) zásoby.

Čistá a nezmrzlá voda

               Samozřejmostí musí být neustálý přístup k čisté vodě, ta vám nesmí zmrznout. V kurníku obvykle nezmrzne, buďte však připraveni na všechny možnosti. Mohou přijít výjimečné mrazy, a pak je vodu udržet tekutou složitější. Používají se k tomu nahřívací podložky.

Přejeme klidnou zimu ve vašem kurníku a ať se chovu daří.