1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Čmelík kuří u drůbeže. Jak se škůdce zaručeně zbavit?

Čmelík kuří u drůbeže. Jak se škůdce zaručeně zbavit?

114-2 redmite-produktyMají vaše slepice bledé hřebínky, dochází u nich ke ztrátě peří, všimli jste si krvavých skvrn na vejcích či jste zaznamenali pokles, nebo dokonce úplné zastavení snášky vajec? Zbystřete, může jít o čmelíka kuřího. V případě výskytu tohoto roztoče nenechejte nic náhodě a začněte rychle jednat. Balíček RedMite proti čmelíkům vám pomůže se škůdci bojovat, a to bez použití chemie.

 

Kdo je čmelík a kde se vyskytuje

chicken-2789493 1920Čmelík kuří je roztoč, který se živí ptačí krví a je častým přenašečem různých nemocí. Pokud se tento škůdce rozmnoží, může významně snížit produkci vajec u vašich slepic, zhoršit jejich zdravotní stav a v krajním případě může zapříčinit úhyn chovu.

Tento roztoč vytváří mnohatisícihlavé kolonie. Má rád jakékoli tmavé škvíry, kde není rušen a může se v klidu rozmnožovat. Čmelíky můžete najít na zadních stranách a na dnech hnízd, krmítek či v obložení. V oblibě mají také zateplení v kurníku. Jsou to noční tvorové, proto přes den vyčkávají v úkrytech a v noci vyrážejí sát krev vaší drůbeže.

Přímo na nosnicích ve vyskytují pouze jedinci, kteří právě sají krev. To se stává zhruba třikrát týdně na jednu hodinu, jinak jsou ve svých úkrytech. Důležité je také podotknout, že krev nesaje pouze dospělý čmelík, ale i jeho larvy. Každá samička dokáže za týden zplodit desítky nových potomků, kteří se již po týdnu mohou taktéž rozmnožovat. Jejich vajíčka přežijí i v nepříznivých podmínkách několik měsíců, a to i přes zimu.

Na co se zaměřit v boji se čmelíky a co obsahuje balíček RedMite

michael-anfang-LAVcmB1Gli0-unsplashHlavní pozornost v boji s těmito škůdci musí být zaměřena na materiál a prostředí v okolí nosnic. Velký důraz se musí klást na celkovou čistotu a prevenci. Balíček RedMite proti čmelíkům je složen z produktů, které neobsahují žádné chemikálie, a je tak bezpečný pro zvířata i lidi.

RedMite je složen z přírodní diatomické zeminy MISTRAL-LAYER obohacené o přírodní esence, které jsou čmelíkovi nepříjemné. Používá se v suchém stavu jako poprašek a aplikovat se může všude, kde se roztoči vyskytují. Škůdci vyschnou během několika hodin po kontaktu s tímto prostředkem. Prášek MISTRAL-LAYER působí dlouhodobě, je tedy účinný po celou dobu, co je na daném místě.

marcel-friedrich-r1 1BcAyd2Q-unsplashV balíčku dále najdete umělou křemelinu ACARITEC s obsahem sody. Aplikuje se rozmíchaná ve vodě jako postřik či nátěr. Používá se na plochy, které jsou hůře přístupné. Pokud se roztok aplikuje přímo na čmelíky, do pár minut je usmrtí. Soda má totiž schopnost daného škůdce či jeho larvu okamžitě dehydrovat, a tím způsobit jejich smrt. Po vyschnutí navíc ACARITEC vytvoří povrch, který je pro roztoče neobyvatelný. Na ošetřeném místě se tak nebudou už nikdy vyskytovat.

Součástí balení je také tekutý krmný doplněk na bázi výtažků z rostlin ACARIFLASH, který je pro čmelíky nepříjemný a odpuzující. Způsobuje u nich snížený příjem krve, a významně tak snižuje jejich rozmnožovací schopnost. Přidávejte tento krmný doplněk své drůbeži do pitné vody. Nemusíte se bát, že by to nějak negativně ovlivnilo vaše nosnice. Aromatické látky z doplňku neprochází do vajec ani do masa. Nemění tak jejich kvalitu či chuťové vlastnosti.

Stáhněte si produktový leták balíčku RedMite 

pdfREDMITE_CZ_leták_2022.pdf

Podívejte se na naši kompletní nabídku produktů, kde najdete i balíček RedMite.

Máte zájem o kuřice?