1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Chcete více vajíček té nejlepší kvality? Dopřejte slepičkám tyto dobrůtky!

Chcete více vajíček té nejlepší kvality? Dopřejte slepičkám tyto dobrůtky!

chicken-4151637 1920Aby vaše slepice snášely co nejvíce kvalitních vajíček, dopřávejte jim pravidelně přírodní doplňky stravy, zejména ty s vysokým obsahem proteinu a vápníku. Nejen, že si potom budete moct pochutnávat na vajíčkách úžasné chuti, ale navíc svým slepičkám uděláte velkou radost. Každý si občas potřebujeme do něčeho zobnout. :)

Ovoce a zelenina

Stejně jako nám, i slepicím ovoce a zelenina moc chutnají a hlavně prospívají - a to v každém ročním období. Obsahují totiž spoustu vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Úplně nejlépe samozřejmě uděláte, když se budete snažit o pestrost. Vy určitě také nejíte celoročně pouze mrkev. Takže to střídejte - jablíčka, zelí, mrkev, červená řepa, dýně, ale třeba i takový meloun v létě na osvěžení - a vaše holky budou nadšené. :)

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka mají podobně jako ovoce a zelenina spoustu minerálů a vitamínů (zejména B1 a E) a přestože mají vysokou nutriční hodnotu, jsou lehce stravitelná. Nasypte tedy občas slepičkám trochu této pochoutky. A pokud si pěstujete vlastní slunečnice, můžete jim dát rovnou celý slunečnicový květ - slepice si z něj semínka s radostí vyzobou.

Tráva, vojtěška, jetel, ...

Mají-li vaše slepice to štěstí, že mají ve výběhu kus zatravněné plochy, určitě si čas od času uzobnou nějakou tu pampelišku. Pokud ne, natrhejte jim čerstvou zeleň sami - doporučujeme obyčejnou trávu, vojtěšku, jetel, pampelišky apod.

Vaječné skořápky

Drcenými vaječnými skořápkami neurazíte žádnou slepici. Jsou velmi bohaté na vápník i další tělu prospěšné látky, jako je např. jód, železo, zinek, mangan nebo fosfor. Jen je nezapomeňte vždy důkladně vysušit.

NÁŠ TIP: Před podáváním vaječné skořápky rozdrťte nebo rozbijte na malé kousky a polijte je jedlým olejem - díky vitamínu D v něm obsaženém se vápník bude ještě lépe vstřebávat.

Mouční červy

Tato "delikatesa" vás možná překvapí. Ale pravdou je, že slepice mají hmyz všeobecně velice rády, a mouční červy, to je pro ně skutečná lahůdka. Také je poměrně drahá - ale co bychom pro své slepičky neudělali, že?