Chovatelské rady

Krmení drůbeže:

V naší nabídce najdete krmné směsi pro drůbež dle jejího aktuálního stáří:

  • Kuře Midi granule - směs pro kuřice od 7. do 21. týdne s vyváženým poměrem živin podporující správný vývoj kuřat
  • Brojler Mini Forte - drcená krmná směs pro brojlery do 14. dne stáří s antikokcidiostatikem pro intenzivní výkrm brojlerových kuřat
  • Krůta Midi Forte - granulované krmivo s antikokcidiostatiky pro výkrm krůt od 5. do 12. týdne
  • Kachna Mini - kvalitní drcená směs pro výkrm kachen a hus do 3 týdnů stáří

JAK CHOVAT KUŘICE A SLEPICE

Krmná dávka směsi je 10-12 dkg/den/1ks

Krmíme 2x denně, když nemáme vhodnou směs na snášku, zkrmujeme např. namočenou pšenicí 50%, kukuřici 30%, jiné obiloviny 20% /oves, ječmen/, obilným šrotem, dále minerální látky - např. sušené drcené skořápky polité jedlým olejem nebo vápenný grit/ a doplňky vitamínů, makro i mikroprvků a aminokyselin /chovatelské potřeby nebo veterinární lékař/, dále je vhodné zelené krmivo /tráva, vojtěška/ mrkev, řepa jako doplnění krmné dávky - nosnice budou mít pěkně oranžové žloutky, zajistíme dostatečné množství čerstvé pitné vody po celý den. Příliš nepřekrmovat kuchyňskými zbytky, brambory, pečivem /aby nezatloustly vaječníky/, kuchyňskými zbytky krmit raději přes den a na noc zrniny.

Teplota:

Optimální teplota pro snášku je 13-18°C.

  • v létě by neměly být na přímém slunci a mít k dispozici stín, při teplotě vyšší než 25°C se snižuje spotřeba krmiva, zvyšuje se příjem vody a snižuje se hmotnost vajec a pevnost skořápky
  • v zimě by neměla teplota, kde se slepice pohybují, klesnout pod 10°C - pak se výrazně snižuje nebo zastavuje snáška, při venkovní teplotě -4°C by se neměly slepice vypouštět z kurníku
  • důležité je také kurník pravidelně větrat, ale nemělo by docházet k průvanu

Pelichání:

V době mezi snáškovými cykly nastává přestávka ve snášce, kdy slepice pelichají - pelichání je přirozená výměna peří, zároveň je to regenerace organismu při přechodu na další snáškový cyklus. Drůbež pelichá jednou za rok, většinou na podzim - v tomto období je slepice citlivější a náchylnější, toto období trvá přibližně 4-5 týdnů.

Světelný den:

Nepodceňujeme ani světelný den, světlo /sluneční nebo umělé/ stimuluje produkci hormonů hypofýzy, což má přímy vliv na činnost vaječníků, tedy na produkci vajec. Kuřice v 16 týdnu stáří byly odchovány na cca 10 hod světla, měli bychom každý týden přidat o 1 hod světla více, abychom se dostali ve 20 týdnu stáří na 14 až 16 hodin světla, pak se nám nosnice začnou pěkně roznášet. V době podzimní, kdy se den zkracuje, bychom měli nosnicím přisvítit umělě.

Kvokavost:

Nežádoucím projevem ve snášce může být kvokavost, která se může projevit po snesení určitého počtu vajec a je to pud sezení na vejcích, může ji způsobit nevyvážená krmná dávka, vysoká teplota, apod. Nejlépe je vyřadit kvočnu z chovu, ostatní prostředky bývají většinou neúčinné.

Požírání vajec:

K němu většinou dochází při nedostatku minerálních látek v krmivu, slepici je nutné též izolovat od ostatních, aby se nenaučily tomuto zlozvyku.

Oklovávání a kanibalismus drůbeže:

  • preventivně je třeba zajistit dostatek vitamínů, minerálů, dostatečný prostor pro výběh, správnou intenzitu osvětleni

Při prvních příznacích:

  • spray proti kanibalismu drůbeže
  • krevní moučka /sušená plná krev/