1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Ochrana slepic i jiné drůbeže před predátory. Jak na to?

Ochrana slepic i jiné drůbeže před predátory. Jak na to?

slepicky na_pastvePredátory nelze vnímat v ekosystému negativně. Přirozeně udržují rovnovážný stav populací drobnějších živočichů, snaží se sehnat potravu pro sebe a svoje potomky. Pokud ale máte chov jakýchkoli zvířat, zejména snadno lovitelných slepic, jsou pro vás dravci samozřejmě problém ekonomicky i emocionálně. Spousta chovatelů riziko predátorů podceňuje, proto jsme pro vás připravili článek, kde poradíme, jak se před predátory bránit. Nebezpečí, které slepičkám hrozí, lze rozdělit na úroveň zemského povrchu a pak vzduchu.

Nebezpečí na zemském povrchu

V podmínkách střední Evropy hrozí drůbeži riziko „po zemi“ hlavně od lišek, kun, lasiček, psíků mývalovitých, koček i potkanů. Kromě toulavých psů postupně také přibývá riziko útoku od vlka, a to hlavně v horských a podhorských oblastech či na vrchovinách. Ojediněle se v kurníku objeví také had, ten se ale primárně zajímá o vajíčka a slepicím by ublížit neměl, leda v případě, že se zachovají v jeho přítomnosti agresivně.

liska jako_predatorJak na obranu před těmito predátory? Co nejlepší a nejkvalitnější plot a následně výborně zajištěný kurník. Na lesnické pletivo s velkými oky rozhodně nespoléhejte. Ideální je plot s malými oky (králičí pletivo). Z vnější strany plotu může být i elektrický ohradník, protože liška je schopna běžný plot podhrabat. Slepice na noc zavírejte do dobře zajištěného kurníku a vždy se ujistěte, že žádná slepice nezůstala ve výběhu. Je vhodné pevné uzavření kurníku, petlice nemusí stačit, někteří predátoři ji mohou náhodou i záměrně otevřít. Pozor si dejte i při výběru automatických dvířek, i tento mechanismus může větší predátor snadno zdolat.

slepicky za_plotemSamostatnou kapitolou jsou potkani, kteří se snaží jako všežravci sehnat jakoukoliv potravu. V kurníku je proto nutné uklízet zbytky potravy pro kuřice, nikde by se nemělo dlouhodobě nic povalovat. Ve výběhu také nenechávejte potravu dlouho. Nepříjemné je, pokud se potkani snaží „ubytovat“ v kurníku nastálo, protože tam pravidelně mají co jíst. Pravidelně kontrolujte, že nikde není od potkanů prokousaná díra dovnitř kurníku. Boj s potkany je možný různými způsoby, doporučujeme odchytové klece (sklopce), které neohrozí vaši drůbež.

Nebezpečí ze vzduchu

Obranu proti dravcům berou slepičky docela pevně do rukou (pařátů) samy. Díky svým přirozeným instinktům se snaží utéct do keře nebo pod přístřešek hned, jak uvidí na obloze podezřelý rychlý předmět. Řešením je proto vytvořit ve výběhu mnoho roztroušených stanovišť, kde se mohou slepice ukrýtkeře, nízké stromy, stříšky. Velmi dobrým obráncem svého hejna bývá i kohout, který v případě střetu na dravce neváhá zaútočit a své dámy ostře brání.

kane jako_predatorPrakticky stoprocentní ochranu a klid u srdce vám poskytne zastřešení výběhu pletivem. Vznikne jakási slepičí voliéra. Ať už používáte jakoukoliv ochranu před dravci, kolem dokola výběhu můžete použít zastrašující předměty, jako jsou lesklé plechovky, reflexní páska, zavěšená CD nebo balonky s potiskem. Dravci si lépe uvědomí, že tady na ně kořist nečeká. 

A co takhle hlídací pes?

Pokud správně nasměrujete hlídacího psa, aby vnímal slepičky jako součást smečky, máte vyhráno. Bude to skvělý ochránce chovu. V ideálním případě by měl být pejsek součástí chovu a slepiček už od štěněte. Zvykne si na svoje parťačky, bude je považovat za součást smečky a bude je hlídat před predátory. Pokud určíte jako hlídače staršího pejska, budete ho muset velmi pečlivě naučit, jak se ke slepičkám chovat. Někdy se to bohužel nepodaří a pokud si starší pes na slepice nezvykne, může se pro ně i on stát velkou hrozbou.

pastevecky hlidaci_pesJaké je vhodné plemeno? Obecně je nejlepší svěřit svoji drůbež plemenu vyšlechtěnému pro práci se stádem. Pejsek by měl mít klidnější povahu a měl by být zvyklý pobývat většinu dne venku v různých klimatických podmínkách. Typicky se jedná o ovčácká a pastevecká plemena psů, například pyrenejský horský pes, bobtail, border kolie, šiperka, šelfe, kuvasz, anatolský pastevecký pes, kavkazský ovčák či středoasijský pastevecký pes. Vždy je ale nutné zjistit, jak se pejsek k chovu chová, jak k situaci přistupuje.

Podívejte se také na naše další chovatelské rady. Nenechte si také ujít naše aktuality. Objednávky drůbeže lze u nás provést snadno díky objednávkovému formuláři.