1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Nedělejte tyto velké chyby při krmení slepic

Nedělejte tyto velké chyby při krmení slepic

mazleni se_slepickouChybovat je lidské, je však důležité se z chyb poučit. Podívejte se s námi na největší omyly při krmení slepic, kterých se můžete zejména v začátcích chovu dopustit. Zdálo by se, že chov slepic je velmi jednoduchá aktivita na pozemku. Za určitých podmínek ano, musíte ale dodržet základní pravidla a správné zásady chovu. Stále častěji se objevují fatální chyby chovatelů. Podívejte se s námi, jaké.

Chov bez čistého a řádného krmítka

slepicky u_krmeni_z_krmitkaV dřívějších dobách se slepice víceméně nekrmily. Obstarávaly si potřebnou výživu samy - hledaly a hrabaly si jídlo. Ale časy se mění a současné koncepty chovu a krmení slepic jsou odlišné. Potravu pro slepice, jako jsou krmné směsi, šroty a doplňky stravy, není rozhodně vhodné jen tak pohodit po zemi a čekat, až si ji slepice najdou. Navíc, země není nejčistší místo pro konzumaci potravy. Slepice by měly být krmeny na konkrétním místě a z krmítka, ke kterému budou mít snadný přístup.

Špatně vyvážená strava

chov slepicek_a_kohoutNevyvážená strava může vést k zdravotním komplikacím a podvýživě. Nedostatek esenciálních vitamínů a živin může způsobit slabost, letargii, měkké kosti, malou svalovou hmotu, třes a dokonce i deformace pařátů (nohou). Jedním z běžných nedostatků je nízký obsah vápníku v potravě. Proto je dobré do jídelníčku slepiček každý den zařazovat drcené skořápky vajec nebo využívat vitamínové doplňky stravy, které obsahují adekvátní množství vápníku. Výše zmíněným problémům se dá vyhnout dodržováním pravidelné a kvalitní stravy.

Zcela nevhodné potraviny

slepicky ve_vybehuSlepice jsou velmi zvídavé bytosti schopné sežrat téměř cokoliv. Některé pro ně toxické potraviny jsou schopny instinktivně ignorovat a vůbec je na vašem dvoře nebudou konzumovat. Pak ale existují potraviny, které by je mohly lákat, ale některé jejich ingredience jsou pro ně jedovaté a nebezpečné.

Nevhodné jsou samozřejmě všechny plesnivé a shnilé potraviny. Nebezpečná jsou i jadérka jablek, meruněk, broskví, švestek, hrušek, třešní apod. Toxické jsou dále slupka a pecka z avokáda, syrové i sušené fazole (jakékoliv), čokoláda, rebarbora, nezralé brambory a nezralá rajčata. Strašákem v potravě je také cibule – plod i slupka.

Překrmování a přejídání

Samozřejmě se nabízí dopřát slepičkám a kuřicím jen to nejlepší a také to, co jim enormě chutná. Jenže s pamlsky je potřeba brzdit. Tak jako je tomu i u jiných zvířat, slepičky se rády nasytí chutnými pamlsky, a pak zapomenou na základní vyváženou potřebnou stravu ve formě krmné směsi. Názory na pamlsky a jejich podávání se mírně liší, můžete se ale přibližně držet námi doporučeného modelu.

  • Těstoviny – příliš mnoho sacharidů, podávejte občasně jako pamlsek.
  • Zralá rajčata – ve velkém množství způsobují průjem, jinak velmi vhodná pochoutka.
  • Pečivo – určitě ne čerstvé, jedině rozdrtit starý chléb do krmné směsi v menším množství.
  • Sušení mouční červi – omezeně, třeba dvakrát týdně.
  • Škvarky – velmi tučné, opět jen střídmé dávkování.
  • Slunečnicová semínka – v rozumném množství během zimy.
  • Salátová okurka – můžete podávat často, okurka je z 90 % voda.
  • Kukuřice - ideálně jen jednou týdně kvůli obsahu cukru.

Vyvarujte se těchto zásadních chyb a váš chov slepiček bude spokojený. Držíme palce.

Mohlo by vás dále zajímat