1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Chov a výkrm krůt – kompletní chovatelské rady

Chov a výkrm krůt – kompletní chovatelské rady

turkeys-2877473Zajímáte se o chov krůty domácí? Připravili jsme obsáhlý článek se všemi informacemi, které vás mohou zajímat. Velkého zástupce ptačí říše si představíme, poodhalíme jeho historii a původ, zaměříme se na chovatelské rady a připojíme také zajímavosti, které jste možná dosud netušili. Pohodlně se usaďte, krůta domácí se představuje.

 

Krůta domácí – základní informace a historie chovu

james-lee-nFf1xGvwCbg-unsplashKrůta domácí je po pštrosech největší domestikovaný pták a je potomkem krocana divokého. Chová se především pro maso, používají se ale také její peří, trus a ojediněle i vejce. Domestikace krocana divokého začala asi před 3 000 lety ve Střední Americe, zejména v Mexiku. Kolem roku 1000 n. l. už se krůty chovaly na území dnešních Spojených států. Do Evropy byli krocani poprvé přivezeni Španěly kolem roku 1519, hned celkem krátce po objevení Ameriky.

Právě v souvislosti s mořeplavci se krocani rychle dostali do celého světa a míst, která ležela u známých plavebních tras. V Českých zemích se krůty začaly chovat docela pozdě, až v 18. nebo počátkem 19. stol., a to na panských dvorech. Komerční chov krůt pro maso byl zaveden až po roce 1945. V současné době je chov krůt velmi oblíbený a dát mu přednost před chovem klasické drůbeže má mnoho výhod, ale i svá úskalí.

Význam chovu krůt v porovnání s ostatní drůbeží

Krůta je největším zástupcem chované drůbeže. Produkované maso se považuje za velmi kvalitní a ve výživě má důležité místo. Stoupá obliba u drobnochovatelů, kteří začínají doplňovat stále častěji klasické velkochovy.

Výhody chovu krůt

  • vrozený instinkt hledání potravy – menší nároky na dokrmování a krmivo obecně
  • prostorné výběhy s vegetací stačí pro výživu krůt z velké většiny
  • související vliv na vysokou biologickou hodnotu masa – přírodní zdroje v potravě
  • maso je dietní a lze jej zpracovávat různými způsoby

Nevýhody chovu krůt

  • krůťata mají po vylíhnutí sníženou orientační schopnost
  • druh je velmi citlivý na stresové podněty a má těžko předvídatelné reakce i následky
  • dokud nejsou v prostorném výběhu, mají velké nároky na příjem manganu a vitamínů
  • v mladém věku jsou citlivé na klimatické podmínky a potřebují vyšší teploty

Připravujeme chov krůt

mikkel-bergmann-ysHUIEx3nis-unsplashKrůťata už od stáří jednoho dne lze pořídit v líhních nebo u distribučních firem. Stále častěji můžete krůťata pořídit i od drobnochovatelů. Nejlepší je převoz uskutečnit do 24 hodin po vylíhnutí a je nutné dávat pozor na podchlazení krůťat. Nezapomeňte na potvrzení o vakcinaci a o zdravotních opatřeních. Vybírejte chovy, které před chovnou sezonou provedly potřebné zdravotní testy.

Krůťata potřebují mírně odlišné podmínky oproti například kuřatům. Teplota po vylíhnutí musí být až o 4 °C vyšší. Krůťata pomaleji reagují na podněty, musíte s tímto faktorem počítat. Mají špatnou orientaci. Obtížně hledají potravu a vodu, protože nemají dostatečně vyvinutý instinkt sběru.

Z těchto důvodů doporučujeme připravit dostatečně velký box nebo ohrazený prostor s hlubokou podestýlkou. Krůťata nesnesou průvan, dávejte si na to pozor při umístění boxu nebo prostoru pro krůťata. Připravte krmítka a napáječky, osvětlení, případně umělou elektrickou kvočnu. Odpočinková část prostoru musí být předehřátá na teplotu 36 °C.

Teplota, světlo a vzduchové podmínky odchovu

shoeib-abolhassani-0cjklN UvKQ-unsplashVýchozí teplotu 36 °C snižte po týdnu odchovu o 1 °C. Od druhého týdne pravidelně snižujte teplotu o 2 °C až po dosažení 18 °C. Bude to přibližně 6. týden věku krůťat a vytápění bude ukončeno. Sledujte, zda se krůťata neshlukují, to by jim byla zima. Měla by být rozptýlena po celé ploše prostoru. V případě odchovu s vodící kvočnou jsou nároky na teplotu nižší asi o 10 °C na začátku, na konci by měla být výchozí teplota také 18 °C.

Návyk na výběh provádějte postupně, prodlužujte pobyt venku. Venkovní teplota by měla být alespoň 22 °C. Část výběhu by měla být krytá, kdyby přišla náhlá přeháňka nebo změna počasí, aby se měla krůťata kam schovat.

Vzduchové podmínky se neliší od těch pro kuřata a světlo by mělo být umístěno hlavně kolem krmítek a napáječek. Obecně vzato by nemělo být osvětlení moc intenzivní, spíše tlumené.

Výživa a krmení krůťat po vylíhnutí

Jako první krmivo se krůťatům dává speciální krmná směs a šrot v mělkém žlabovém krmítku. Část krmiva nasypte na tužší kartonový papír, kterým je zakryta podestýlka nebo rošt v odchovném boxu. V kloboukové napáječce podávejte vlažný slabý čaj, případně velmi slabě oslazený sacharózou nebo glukózou (1% roztok).

Krůťata musíte jíst a pít vyloženě naučit. Nemají vyvinutý sběrný reflex (instinkt). Vezměte krůtě do ruky a strčte mu zobáček do vody. Opakujte postup tak dlouho, než krůtě zaklání hlavičku a vodu evidentně polyká. Postupně pije bez pomoci a ostatní krůťata se to od něj učí.

U zrní ťukejte prstem do podložky krmítka – třeba na papír s rozsypaným krmivem. Krůťata tento pohyb napodobují a začnou zobat. V případě kvočny v odchovu naučí krůťata jíst a pít ona. Nezapomeňte, že různé druhy krůt mají trošku odlišné požadavky na složení potravy (krůta širokoprsá / krůta bronzová).

Krmivo při odchovu krůťat do věku devíti týdnů

Spotřeba a složení krmné směsi závisí na kategorii odchovávaných a vykrmovaných krůťat. Podle toho jsou odvozena množství a složení krmných doplňků. Podíl doplňků mléka, tvarohu, případně natvrdo uvařených vajec a zeleného krmení dosahují ve věku pěti týdnů u mléka až 15 % hmotnosti (u tvarohu a vajec také), u zeleného krmení 30 %. Po pěti týdnech se dávky zvyšují, hlavně zeleného krmení.

Výživa a krmení po devátém týdnu věku

turkeys-262355Pobyt krůt v původním vyhřívaném prostoru končí. Od této doby je důležité rozlišit využití krůťat pouze na chov nebo na výkrm. Krůťata výkonných hybridů typu širokoprsé krůty nejsou vhodná pro další chov. Základem výživy naopak chovných krůťat je po 9. týdnu věku krmná směs obilovin v poměru 40 % pšenice, 25 % ječmene, 20 % ovsa, 15 % extrahovaného sójového šrotu.

Nyní už je velmi nutné poskytnout krůťatům výběh, kde si budou na pastvě obstarávat potravu sami, navíc bohatou na přirozené látky, vitamíny a minerály. Výživový stav drůbeže kontrolujeme vážením.

Výkrm krůt

Podle formy chovu, intenzity výživy i podle toho, jestli jde o uzavřených chov nebo chov s výběhem, rozlišujeme dva druhy výkrmu: intenzivní a polointenzivní. Úkolem intenzivního výkrmu je získat v co nejkratším čase dobře osvalené jateční krůty. Polointenzivní výkrm zapojuje do procesu prostředí přímého působení přírodních ekologických podmínek. Je pomalejší a je spojený s kvalitním výběhem.

Ustájení krůt

viktor-talashuk-fUhaN09V7I0-unsplashMísto určení pro ustájení krůt musí zahrnovat odpočinkový prostor na noční dobu. Dále musí mít klidné prostředí pro snášku vajec během snáškové sezóny. Velmi důležitá je ochrana před povětrnostními vlivy. Pokud je počasí delší dobu nepříznivé, chov musí mít suché a relativně teplé prostředí pro přečkání. Teplota nesmí ani v zimním období klesnout pod 0 °C. Hnízdo jedné krůty by mělo splňovat minimální rozměry 40 x 60 cm s výškou 50 cm.

Chovné přístřešky ideálně s bidly jsou nejlepší ochranou před slunečními paprsky i nepřízní počasí. Slouží také jako vhodný prostor pro trávení nočního odpočinku. Pozor, chovný výběh musí být dobře zabezpečený před toulavými psy a dalšími eventuálními predátory.

Krmítka a napáječky se liší podle místa a způsobu použití. V prostorech pro ustájení používejte zásobníková krmítka. Dále používejte plastová krmítka v pastelových barvách (žlutooranžové, červené – hlavně pro krůťata po vylíhnutí). Vhodné jsou i krmné destičky nebo žlabová krmítka, ve výběhu navíc opatřená odklápěcími kryty, abyste mohli výkrm regulovat.

Napáječky jsou nejlepší kloboukové, pokud jde o mladá krůťata. Pro starší krůťata a dospělé krůty jsou nejlepší vědrové napáječky umístěné svým přístupným okrajem ve výšce hřbetu krůty. Nezapomeňte také na standardní popeliště.

Další praktické rady přehledně

  • každý kontakt s krůtami využijte pro kontrolu zdravotního stavu
  • v případě příznaků jakékoliv nemoci ustájte krůťata v karanténě
  • provádějte pravidelné sezónní zdravotní úkony
  • pozor na nakažlivé nemoci, krůty jsou náchylnější než kur domácí
  • s krůťaty do 3,5 kg manipulujte jako s nosnicemi kura domácího
  • krůty nad 3,5 kg uchopte za ramenní část křídla v místě odstupu od těla a přiložte si hřbet krůty na svoji hruď
  • krůty přepravujte bez fixace v přepravkách, které mají odpovídající velikost, jen na nejkratší vzdálenosti je možné krůťatům opatrně svázat běháky
  • krůťata můžete využít pro sběr nežádoucího hmyzu

Rádi vám jakkoliv poradíme s chovem a výkrmem krůt. Jsme tu pro vás. Držíme palce, pokud se chcete do chovu a výkrmu krůt pustit.